Виховання через почуття прекрасного

Виховна година на тему: «Подорож у країну Мистецтва»
Мета: розширити знання дітей про мистецтво, його види; світогляд школярів; вчити їх розрізняти прекрасне, спостережливість, пам'ять, увагу; виховувати любов до мистецтва музики, рідної землі.
Обладнання: картинки про живопис, презентація про види мистецтв, роботи дітей, предметні малюнки
Хід заняття:


Ми світ великий пізнавали
Щодня цікаве і нове
Щасливо в класі працювали
І мрія з нами тут живе.

Творили, думали, співали
А інколи ще й танцювали
Були акторами, митцями,
Та ще й командними гравцями.

Як добре тут кожному з нас
Бо життя в класі – просто клас!




1.Вступне слово вчителя: 

- Людина – істота дуже допитлива, її завжди вражає краса.
Адже вона є в усьому. Завдяки прагненню людини до краси виникло мистецтво.
Світ мистецтва великий і різноманітний. Він сповнений розмаїттям кольорів, звуків, образів. У ньому, як у дзеркалі відображаються найкращі думки людей, прагнення до краси і щастя. Барвистість картин, задушевність пісень, майстерна гра акторів все це дає нам насолоду, духовно збагачує.
Людина здавна прагнула оточити себе мистецькими речами, прикрасити своє житло і одяг, побут. Воно виникло завдяки прагненню людини до краси, творчості, прекрасного.
Мистецтво – чарівний світ краси, що з давніх давен приваблює до себе людей. Майже сорок тисячоліть існує на землі мистецтво. Воно створене людиною і є невід’ємною частиною її життя, її вічним супутником. Людина – автор величезної кількості різноманітних мистецьких творів, де вона постає художником і композитором, скульптором і архітектором, поетом, творцем кіно і телебачення.
Мистецтво об’єднує всі види художньої творчості. Воно – основа художньої культури.
2. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
3. Розповідь про види мистецтва.
- Які з видів мистецтва вам уже знайомі?
Архітектура – зародилася тоді, коли люди в різних місцях світу почали будувати примітивні житла – курені, землянки, пізніше оселі. Будується середовище для життя, праці, побуту й відпочинку людей. Використовуються такі матеріали: пісок, глина, деревина, камінь, гравій, скло і бетон.
Архітектура





Є така  професія – архітектор. У ній поєднані наука, мистецтво й техніка. Тому архітектор має бути одночасно талановитим митцем і вправним інженером.
Скульптура
Вид образотворчого мистецтва об’ємної форми, які виконуються з твердих або пластичних матеріалів: кістки, дерева, каменю, металу, гіпсу, глини, тощо. Головним інструментом у роботі скульптора є власні руки, що мають бути чутливими і сильними.

Графіка – ритми ліній
Один з видів образотворчого мистецтва – найдавніший. Графіка – зображення предметів і явищ за допомогою крапок, ліній, штрихів. Вид цього мистецтва можна побачити в первісних печерних малюнках. Це лінійне, переважно чорно-біле, де біле – папір, а чорне – лінії.
Декоративно-ужиткове мистецтво
Повсюди нас оточують дивовижні зразки декоративної творчості – результати праці й таланту народних майстрів багатьох поколінь. Це й розмальований керамічний посуд, оздоблений вишивкою одяг, прикрашені різьбою дерев’яні меблі, барвисті килими, ювелірні вироби, народні іграшки. Декоративний – той, що прикрашає.
Музика – як і будь-яке мистецтво, воно може з великою силою виражати те, чим живуть люди: горе і радість, надії, мріє про щастя.
Театр – вид мистецтва, в якому відображення життя передається через дії акторів на сцені перед глядачами. У перекладі з давньогрецької театр – це видовище. Актори показують якусь історію, а глядачі спостерігають за їхньою грою.

4.Первинне закріплення. «Розгадай кросворд»
У світі цікавого «Розповіді про художників» (відео презентація « Всесвітня картинна галерея»)
 «Українські художники».Катерина Білокур.
.Народилася вона 7 грудня 1900 р. в селі Богданівці Пирятинського повіту Полтавської губернії (нині Київська обл.) в селянській родині. Жили дуже тяжко, ледь-ледь не голодуючи. Про освіту для діточок. а ще й для дівчинки, і не гадали. Читати й писати Катерина навчилась самотужки. Дівчина намагається малювати сама. Для цього вона використовує те, що можна було знайти в бідній селянський хаті — звичайні вуглини з печі та шматок домашнього полотна.
Цілий день дівчина працює в полі, ввечері порається по господарству на дворі і в хаті, і лише коли схиляється на селом темрява вона стає малювати. Зрозуміло, що коштів на придбання професійних пензлів та фарб вона не мала. Все, що було потрібно, робила своїми руками — пензлі виготовляла сама із щетини, фарби робила з буряка, бузини, калини, цибулі й різноманітних трав.
У 20-ті роки Катерина двічі збирається вступати — спочатку до художньо-керамічного технікуму в Миргороді, а пізніше до Київського театрального технікуму, але спроба знову не вдалася — вона не мала документів про закінчення семирічки.
Вчиться самотужки, вчиться у природи, вдивляється в кожну квітку, кожну гілочку.
Наприкінці 30-х років Катерина Білокур пише листа до видатної української співачки Оксани Петрусенко, яка звертає увагу на талановиту художницю працівників Полтавського будинку народної творчості. У 1940 році виставку творів К. Білокур показують у Полтаві, а потім на Республіканській виставні в Києві. Вперше широкому загалу було представлено такі твори, як «Берізка» (1934), «Квіти за тином» (1935), «Квіти», «Портрет племінниць».
...Але приходить війна. Два роки окупації стають найстрашнішими в житті митця: в Полтаві гинуть назавжди всі картини, які вона відправила на виставку!
Після визволення Катерина Білокур знову береться за пензель. 40—50-ті роки є роками надзвичай­но активної праці. Творчість майстра з невеличкого українського села набуває популярності.
1954 року її картини «Цар-колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» демонструються в Парижі на Між­народній виставці. Пабло Пікассо, який побачив їх, писав: «Якби в нас була такого рівня майстерності художниця, ми змусили б заговорити про неї весь світ».
У 1956 року їй присвоєно звання народного художника України.
Але злиденне дитинство і юність, невлаштованість в особистому житті, хвороба матері дають про себе знати. Вона тяжко хворіє в останні роки, хоча продовжує наполегливо працювати.
9 червня 1961 року Катерини Василівни не стало, а Художник Катерина Білокур зосталася жити в своїх творах.
Гра
Ілюстрації з різних видів мистецтв – та їх написи. (підписати відповідно ілюстрації)
Учися бачити красу:
1) Дитинства нашого стежина
    Веде до школи в рідний клас
    Злітаємось щодня сюди ми
    Бо тут завжди чекають нас

2) Поглянь, дитино, не бездонне небо
    А он тополі в небо потяглись,
    Для щастя зовсім небагато треба,
    Лише навколо себе подивись.

3) А скільки звуків, щебету і співу!
    Навколо все звучить, стрічає день.
    Іди і ти по цій землі щасливо,
    Радій, всміхайся і співай пісень.

4) Бо ти живеш! Ти на Землі – людина!
    Захоплюйся, дивуйся, усміхнись.
    І пізнавай цей свят щоднини,
    І бачити красу навколо вчись.
Колективна творча справа
Розділяємось на групи: «Архітектори», «Скульптори», «Художники», « Поети». Кожна група отримує завдання зобразити Сніговика, використовуючи різні види мистецтва.
Презентація робіт

Підсумок

Коментарі