Інтеграція в початковій школі


В умовах постійного збільшення обсягів навчального матеріалу учням дедалі складніше зібрати його в єдину картину. Саме тут на допомогу приходять інтегровані уроки, які формують в учнів цілісне уявлення про світ, розвивають уміння узагальнювати, та посилюють світоглядну спрямованість пізнавальних інтересів учнів. З психологічної точки зору, завдяки зміні видів роботи, зникає зайва напруженість школярів, що підсилює якість сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Проаналізувавши оновлені програми 1-4 класів, я дібрала споріднені теми з 2-3 предметів, які мають на меті – утворити цілісну картину про поняття, явище, процес. 


3 клас

Природознавство Які в осені прикмети? Як змінюється нежива природа восени?

Образотворче мистецтво Чарівна палітра. Початкове уявлення про живопис. Практична робота «Золота осінь»
Позакласне читання  Осінь-окраса року
Дані теми створять цілісну картину про явища у неживій природі восени, та на прикладах художніх творів і творів мистецтва збагатять словниковий запас школярів, розвинуть творчість та власне бачення краси осінньої природи при виконанні практичної роботи з образотворчого мистецтва.

3 клас
Українська мова Усне і письмове мовлення (говоріння і письмо). Культура мовлення і культура спілкування.
Позакласне читання  Поетична скринька Повчальні вірші Г.Бойка « Як невдаха виступав», «Виступайченко Тарас»
Ці теми мають на меті – дати поняття учням про усне та писемне мовлення, про суть його використання. А приклади  творів з позакласного читання створять цілісну картину правил мовного спілкування, розвинуть вміння їх дотримуватися, збагатять словниковий запас учнів та виховають любов до мови.
3 клас
Образотворче мистецтво Елементарні поняття про скульптуру. Практична робота «Ходить гарбуз по городу»
Літературне читання  Інсценізація пісні «Ходить гарбуз по городу»
Дані теми створять цілісну картину лялькового театру, де герої – власноруч створені за допомогою пластиліну, а актори  - самі школярі. На уроці показано поетапний процес роботи над скульптурою. Вчитель ознайомлює школярів з різними видами рельєфів, формує навички роботи з пластиліном для виконання об’ємної  композиції
Однак додам, що не завжди в програмах з навчальних предметів, теми які можна об’єднати, сформульовано однаково, тому вивчивши спільне, доводиться переформувати теми.Часто уроки, які можна інтегрувати відповідно вимог програми, мають проводитися з великим проміжком часу між ними, що ставить адміністрацію школи перед проблемою вносити корективи в навчальний план.
Тема: «По зернинці, по хатинці допоможемо пташинці!»
Зінтегровано зміст навчальних предметів:
Природознавство. Тварини взимку. Як зимують птахи.
Трудове навчання  Виготовлення годівнички для зимуючих птахів
         Мета: Природознавство. Продовжувати закріплювати і розширювати знання дітей про птахів, розвивати словниковий запас учнів. Трудове навчання. Розвивати уяву,  художній смак, фантазію дітей. Виховувати акуратність, точність у виконанні роботи. Привчати їх піклуватися про птахів, відчувати радість від своєї праці.
Ключові компетентності:
  • активізувати пізнавальну діяльність учнів;
  • повторити класифікацію птахів на зимуючих та перелітніх
  • розвивати творчість та художній смак учнів;
·         удосконалювати технічний і технологічний кругозір школярів;
Очікуванні результати: учні навчаться:
·        Визначати перелітних і зимуючих птахів
·        Характеризувати різні способи харчування птахів
·        Наводити приклади  птахів за групами
·        Оцінювати цінність птахів  для людей
Обладнання: відеоматеріал, малюнки  з перелітними та зимуючими птахами, зразки поробок, карток, клей, кольоровий папір, шаблон.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу
2. Актуалізація знань
План уроку
Гра «Хто зайвий»
3.Мотивація навчальної діяльності
4.Ознайомлення з новим матеріалом
Розповіді дітей. « Цікавинки від пташинки»
Розповідь вчителя.
Відгадування загадок про птахів: ( показ малюнків із зображенням птахів)
5.Повторення та аналіз основних фактів
В гості до майстра та Майстринки
Бесіда про матеріали, з яких виготовляють годівнички
Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації.
Годівниця – це спеціальний пристрій , куди кладуть корм птахам.
- З чого можна зробити годівниці? ( із пластикових бутилок, із папіра)
Фізхвилинка
Техніка безпеки при роботі з ножицями та клеєм
Пояснення  виготовлення аплікації.
6. Узагальнення та систематизація знань учнів. Рефлексія
Виставка дитячих робіт
 





Коментарі