Майстер- клас "Сміттєвий шанс" в рамках проекту "Сміття - це прихований скарб"











Мета: розширити знання про довкілля свого селища, привернути увагу школярів до глобальної проблеми забруднення та виявлення джерел екологічних проблем у ньому, як наслідок дій людей; ознайомити з найбільш перспективними технологіями утилізації сміття; розвивати уміння оцінювати свій особистий внесок у вирішення проблеми забруднення, виховувати екологічно грамотну поведінку людини в природі.

Обладнання: відеофільм «Сміття», мультиплікаційний фільм «Переробка сміття. Свинка Пеппа», предметні малюнки, набори для аплікацій, пластикові пляшки, рулони з-під фольги та харчової плівки, компютерні диски, бісер, проволока, застібки для виготовлення прикрас, маркери.
Хід заняття
1. Організаційний момент. Емоційне налаштування.
2. Перегляд фрагменту мультфільму « Смешарики» про сміття.
3. Бесіда за побаченим та постановка проблемного питання заняття.
-Чи правильно вчинили Крош і Лосяш?
- Чому  не можна викидати сміття у море?
-Яку шкоду такі дії можуть спричинити для довкілля?
3. Актуалізація знань учнів, добутих шляхом особистого досвіду та спілкування.
     Визначення поняття СМІТТЯ.
     Вправа « Асоціативний кущ»
Сміття – це частина побутових відходів. Величезна кількість непотрібних матеріалів та виробів, починаючи від старих газет та журналів, порожніх консервних бляшанок,пляшок, харчових відходів, обгорток та упаковки, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом і поламаними меблями, зіпсованою побутовою чи офісною технікою утворюється укожному людському помешканні. Усі ці речі зазвичай називають сміттям або твердими побутовими відходами
Де накопичується сміття?( віртуальна екскурсія вулицями селища )


будинок
Школа
Магазин
Парк
Річка
Дитяча площадка



Гра « Збери пакет для сміття»

Залежно від того, де утворилось сміття, у його складі можуть переважати папір (якщо це
адміністративний чи офісний центр), пакувальні матеріали (якщо це магазин) або харчові відходи (кафе чи житловий масив). Влітку у складі сміття значно зростає вміст скошеної трави, а восени _ опалого листя.
Серед причин зростання кількості побутових відходів називають зростання населення. Проте вчені з'ясували, що кількість відходів зростає набагато швидше, ніж кількість людей. Отже, причина полягає не у кількості, а _ у способі життя людей, які використовують все більше пакувальних матеріалів, виготовляють і купують неякісні товари, що швидко виходять

Щодня родина з трьох_чотирьох чоловік утворює та викидає в середньому відро сміття або твердих побутових відходів (ТПВ). Таким чином на кожного мешканця нашого селища  на рік припадає приблизно 100 відер або 180_220 кг твердих побутових відходів.
До цієї кількості ТПВ слід додати відходи, що утворюються в магазинах, готелях, на вокзалах, базарах та в інших громадських місцях, їхня кількість складає від 30 до 50 відсотків усіх побутових відходів.

Гра « Куди зникає сміття?»

У світовій практиці відомі такі способи ліквідації сміття:
-Відкриті звалища.
Сміття з населених пунктів просто звалюється на землю. Донедавна практикувалось підпалювання звалищ, що дозволяло зменшити об'єм сміття і продовжити термін роботи звалища. Такі звалища нещадно димили, поширюючи сморід, і були головними розплідниками пацюків і мух.
Цікаво, що...
30% об'єму сміттєзвалищ займає ... повітря (!!!), яке міститься у коробках, пластикових пляшках, бляшанках, інших пакувальних матеріалах та порожній тарі. Отже, можна майже втричі зменшити обсяг сміття, лише вилучивши повітря з упаковки, що викидається.
Подекуди використовуються спеціальні печі для спалювання сміття, проте без належного контролювони також стали основними джерелами забруднення повітря. Сучасні сміттєспалювальні печ іобладнані спеціальними пристроями для вловлювання шкідливих речовин, утворюваних під часгоріння.
Попіл, що залишається після спалювання, вивозять для захоронення. Обсяг утвореного після спалювання попелу значно менше, ніж обсяг вихідного сміття. Тому захоронення може "прийняти" його більше.
Досконаліші технології дозволяють використовувати тепло, що виділяється під час горіння. Це тепло перетворюють на електроенергію, яка може надходити до людських помешкань, обігрівати теплиці тощо. Такі установки називають сміттєпереробними заводами.
Гра « Знайди спільне»
                      Скарб                                           смітник
4. Робота над поставленою проблемою. Скарб на смітнику
-Перегляд фрагменту мультфільму про свинку Пеппу.
- Спілкування «Переваги сортування сміття »
1.Переробка паперу і текстилю
Папір виготовляють з деревини. Для того, щоб виготовити 1 тонну паперу, потрібно майже 17 дерев. Цього паперу вистачає на двох_ чотирьох мешканців. А поки замість зрубаного дерева виросте таке ж нове, мине 25_30 років.
Крім того, виробництво паперу з деревини потребує багато енергії і супроводжується викидом шкідливих речовин.
Відходи паперу називають макулатурою. Макулатуру подрібнюють на паперову масу (пульпу), з якої знову виробляють паперові вироби, технічний картон і руберойд, утеплений лінолеум; можливе також компостування, виготовлення ізоляційних матеріалів.
Вторинне використання паперу економічно вигідне, оскільки дозволяє зменшити витрати води на 60%, енергії _ на 40%, а також запобігає забрудненню повітря на 74%, води _ на 35%.
2.Переробка скла
Скло одержують, сплавляючи суміш з річкового піску, соди і вапна. Використання однієї тони склобою (відходи скла; бите, подрібнене скло) заміняє майже півтори тонни первинної сировини. У Німеччині близько третини сировини у виробництві скляної тари складає склобій. Переробляючи, скло подрібнюють, плавлять і виготовляють нову тару. Хоча переплавляння потребує чимало енергії, все ж це дозволяє заощадити 75% тепла і 50% води. Однак скляні вироби, що стали непридатними, бите скло краще використовувати замість піску або гравію у виробництві бетону чи асфальту.
Набагато вигідніше скляну тару використовувати повторно. В Україні це донедавна практикувалось дуже широко і лише останнім часом така діяльність вважається, м'яко кажучи, "непрестижною". А дарма! Здавати порожні скляні пляшки _ це виявляти екологічну відповідальність, ощадливість, зрештою _ цивілізованість.
3.Переробка пластмасс
Пластмаси шкідливі для природи. Вони надто довго розкладаються у природі _ кілька сотень років. Вони перешкоджають газообміну у грунті та воді. Вони можуть спричинити загибель тварин, якщо ті їх ковтнуть. Пластмаси виділяють надзвичайно отруйні речовини під час горіння. Технології переробки пластмас дозволяють одержати з цих відходів чимало різних і корисних речей. Найпростіше _ просто переплавити пластмаси і виготовити нові пластикові речі: поліетиленову плівку чи стійку до біодеградації "синтетичну деревину", яка має практично невичерпні можливості як матеріал для огорож та інших споруд просто неба. У Англії з суміші відходів пластиків отримують дешевий високооктановий бензин.
В Японії з пластикових пляшок виробляють офісне обладнання, меблі, одяг, взуття. Переробляють навіть телефонні картки, відео_та фотоплівку, виготовляючи килимові покриття, робочий одяг, ковдри.

4.Переробка брухту кольорових та чорних металів
Метали плавлять і переробляють у різноманітні вироби і деталі. Часто до сміття потрапляють речі, що містять кольорові метали: алюміній, мідь та інші.
Алюміній потрапляє у сміття у вигляді банок з_під напоїв: пива, кока_коли. Виробництво алюмінію з руди надзвичайно енергомістке: енергія, витрачена на виготовлення металу для однієї банки (15_20 г) рівноцінна енергії бензину, на якому можна проїхати від 2 до 10 км (залежно від марки автомобіля і стану дороги). На виготовлення
алюмінію з вторинної сировини потрібно енергії у 20 разів менше!
5.Переробка харчових відходів

Харчові відходи згнивають у природі всього за тиждень_два. Цей процес
супроводжується виділенням горючого газу метану, через що звалища нерідко самозаймаються. З димом та попелом у повітря потрапляє величезна кількість
забруднюючих речовин, у тому числі й отруйних. З гниттям харчових відходів
часто пов'язані епідеміологічні проблеми, оскільки через гризунів, з вітром і
пилом поширюються збудники інфекційних захворювань.
У сільській місцевості, де люди утримують різних домашніх тварин,
проблеми переробки харчових відходів практично не існує _ їх згодовують
птиці, свиням, великій рогатій худобі, іншим мешканцям двору. Подібних спроб збирати харчові відходи на відгодівлю худоби завдавалися й у містах. Однак, нічого путнього з цього не вийшло: відходи вчасно не вивозились, псувались і перетворювались на розсадники мух, не говорячи вже про сморід.
Крім того, з вини мешканців до ємкостей, призначених для харчових відходів потрапляли скляні банки, поліетиленові пакети й інші пакувальні матеріали... Отже, гарна ідея не була реалізована. У цивілізованих країнах харчові відходи компостують разом з садовим сміттям (листям, скошенною травою і тирсою.

Каліфорнійські черви і біогумус
До маси, що компостується, можна додавати каналізаційний мул. При цьому папір вбиратиме вологу, сприятиме кращому доступу повітря і прискоренню процесу розкладання. Останнім часом для прискорення процесу переробки органічних відходів застосовують каліфорнійських червів. В результаті такої вермікультури отримують цінне органічне добриво _ біогумус. Протягом двох днів 0,5 кг червів утворюють 0,5 кг біогумусу.
До речі, вермікультура з'явилася на прилавках магазинів, де продають кімнатні квіти.
Отже, компостування харчових відходів дозволяє зменшити забруднення навколишнього
середовища, одержати корисні продукти (біогаз, біогумус), звільнити місце на звалищах.
 Цікаво, що ...
Діти у деяких початкових школах США за допомогою вермікультури компостують усі відходи шкільних їдалень у бочках, встановлених на подвір'ях навчальних закладів. Школярі щиро захоплюються цією справою, оскільки їм цікаво годувати червів. Добриво, одержане в результаті такого компостування, використовується у шкільному саду.
Небезпечні відходи
Це відходи, що через свою хімічну чи біологічну дію загрожують здоров'ю людини або шкодять навколишньому середовищу.
Джерелом ртуті може бути не лише розбитий медичний термометр чи інше обладнання, а й лампи денного світла, електричні батарейки, батарейки для електронних
годинників. Одна батарейка може стати причиною забруднення 20 кубометрів ґрунту!
75% ртуті, що надходить у організм під час дихання, всмоктується у кров, відкладаючись у клітинах печінки, нирок, мозку. Виводиться цей метал з організму 70 днів!


5. Закріплення опрацьованої інформації. Висновки.


 -Бесіда «Як стати цивілізованим споживачем?»
Зростання кількості відходів _ результат, передусім, способу життя людей. Кожен з нас може  сприяти вирішенню проблеми, або навпаки _ примножувати гори сміття.
Найперше правило _ викидати сміття лише у спеціально відведених місцях.
Вирішення проблеми побутових відходів полягає у:
     зменшенні його кількості
     повторному використанні побутових речей
     вторинній переробці _ рециклізації _ речей, що вийшли з вжитку.
     купувати менше сміття
     сортувати сміття
     скоротити витрати паперу
На виробництво паперу не лише витрачається багато енергії, а її виробництво також пов'язано з витратами природних ресурсів і забрудненням довкілля. Для виготовлення паперу вирубуються чималіплощі лісів _ головних постачальників кисню.
Спробуй:
• здавати макулатуру на приймальні пункти. Якщо з якихось причин цього поки не
хочеться робити, склади макулатуру окремо біля баку зі сміттям _ її заберуть і здадуть інші люди;
• використовувати аркуші паперу з обох боків: на зворотньому боці можна малювати,
робити чорнові записи, замітки. Відведи у квартирі зручне місце для зберігання такого паперу.
Для цього знадобиться:
• Знайти найближчий пункт прийому макулатури
• Виділити місце для зберігання макулатури і використаного паперу
Результати:
якщо здавати на макулатуру одну газету щодня, протягом року буде збережено,
щонайменше, одне дерево.
Знайдіть друге застосування побутовим відходам (з них виготовляють ляльок, лійки і совочки,навіть прикраси; з клаптиків тканин шиють силу-силенну корисних і гарних речей тощо). Навчіться це робити! Проведіть аукціон речей, які можна виготовити з відходів. Купувати виготовлені вами речі можуть не тільки учні, а й батьки, вчителі. Здобуті таким чином кошти використовуйте на власний розсуд.
Сьогодні в багатьох містах України проходять огляди-конкурси, на яких справжні майстри своєї справи показують вироби, виконані з ... сміття. Як правило, використовується в цих цілях папір, дерево, скло, старий одяг, синтетичні матеріали. «Сміттєвий шанс» – виставка виробів,  де також можна побачити, як «оживають» старі речі.
Старим речам  друге життя !      Це має стати справою кожного!
6. Майстер клас « Сміттєвий шанс».
  «Ювеліри» - декорують кольє квітами  із пластикової пляшки.
« Конструктори» - працюють над створенням іграшки «Акула»
«Художники»- створюють портрет смішариків на дисках.
 « Дизайнери» - перетворюють звичайний рулон з-під харчової плівки на дизайнерську модель бджілки.
7. Оформлення аукціону робіт. Нагородження.

Коментарі